אודות

"תזזית" הוא פרויקט ארצי קהילתי אשר מתמקם באתרי ישוב שונים ומזמן לתושבים אפשרות להשתתף במיזם אמנותי בתחום האמנות הפלסטית כיוצרים שותפים על ידי בניית "מייזזים"**.

המהות המרכזית של הפעולה אמנותית שלנו הוא תנועה ומחברים. אנחנו יוזמים ומייצרים מפגשים בין אנשים, חפצים, טכנולוגיות ותרבויות שמאפשרים צורות חיבור שונות. כאשר בבסיס מתקיים חיבור שתוצאותיו אינן מתוכננות וההתבוננות בתוצאות היא זו שמסקרנת ומפעילה אותנו ויוצרת את השלב הבא בעבודה. תהליך זה נעשה בכל הרמות: מהמפגש האישי הפעיל בין אמני תזזית. המפגש עם משתתפי הסדנאות ותהליך העבודה איתם. המפגש הטכנולוגי שימוש במחברים שונים בין חומרים ותנועות. "תזזית" מופעלת מתוך עקרון שיתופי פעולה. עקרון זה מפעיל תנועה מעגלית בה לא מתקיימת היררכיה. כל משתתף נוכח ביכולות שצבר במהלך חייו ומגייס אותן לטובת התהליך האמנותי.

תהליך זה מתחיל מפירוק של מכשירים חשמליים וחשיפת המנועים. תהליך הפירוק נותן אפשרות להתבונן על מבנה המכשיר, חומריו, תהליכי יצור וחיבור והדרך הנכונה לפרק אותו מבלי לפגוע במנגנונים. אופן פירוק זה רלוונטי לניתוח בעיות בכל מיני תחומי פעולה. הצורך להתבונן ולתכנן לפני ביצוע פעולה, להבין מהו הגרעין המהותי של הנושא ואילו נלווים עשויים להיות רלוונטיים להמשך. גם כשתחום התוכן לא מוכר.

לאחר הפירוק, כאשר האיברים של המכשיר פרוסים על השולחן, מוזמנים המשתתפים להתבונן בחומרים אלו, בחומרים מוצעים נוספים, ולבחור, על פי אישיותם, את החומרים איתם הם ירצו להרכיב אובייקט ממונע חדש. תהליך זה מקביל לתהליך הנדרש בעת יצירת דרך פעולה חדשה בתחום העיסוק של משתתפי הסדנה.

השלב הבא הוא אלמנט מהותי. בשלב זה יתחילו המשתפים בחיבור האיברים לציר המנוע ו/או אחד לשני על מנת להתנסות בתנועות אפשריות בהתאם למנוע שמולם. שימוש במחברים ובחומרים שונים, שיוצרים תנועה ודימוי שונה בכל פעם. דגש מושם על המושג מחבר כאותו אלמנט המאפשר חיבור שני אלמנטים קיימים וסוג הקשר בניהם.  זהו שלב שאורך זמן בו מתבצע חיפוש יצירתי תוך תהליך טבעי של התנסות, התבוננות והרכבה בשלבים מתוך מה שהחומרים מכתיבים. התהליך כולל חיפוש תהליכים חדשים לאחר ״כישלונות״ שהם בעצם הפער בין מה שתוכנן לבין מה  שהמציאות מכתיבה.

בכל מהלך הסדנה מתקיים דיאלוג עם המשתתפים בקבוצה וכיחידים.
הסדנה מתנהלת תחת הוראות בטיחות שיועברו למשתתפים. בכל מקרה שימוש בכלי עבודה חשמליים יתבצע רק בידי מפעילי הסדנה.

** מייזז

הוא מיצב בתנועה המופעל ע"י מנועים. להבדיל מפסל קינטי, המייזז בנוי low tech ואמור לשרוד תקופת זמן לא ברורה. תנועתו עשויה להשתנות בהרבה או במעט במהלך חייו. במהלך חיי המייזז ומעצם בנייתו חלים בו שינויים לא מתוכננים שנובעים מתוך המייזז עצמו וכתוצאה מפעולתו. הפסקת תנועתו של המייזז אינה הופכת אותו למיות ר או זקוק לפינוי אלה נתפסת כהמשכיות הקיום שלו. לעתים תוחזר התנועה למייזז, לעתים ישאר המייזז כדבר שקפא בזמן. הדימוי שנוצר בסופו של דבר הוא סך התנועה, החומרים, הסאונד וההצבה.

אמני "תזזית"

אילי לוי. אמנית, מעצבת מוצר, מרצה באקדמיה ומנחת סדנאות לאמנות פלסטית .

אורי לוינסון. אמן רב תחומי, מהנדס ומנחה קבוצות.