קונצ'רטו לפורד פיאסטה

קונצ'רטו לפורד פיאסטה ושכונה: פרויקט של ״תזזית״ במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון

*קונצ'רטו היא יצירה מוזיקלית לסולן יחד עם תזמורת. פירוש המילה אשר מקורה באיטלקית היא "תחרות" או "מאבק". המשמעות של סוג יצירה זו היא שילוב בין כלי סולו בודד לתזמורת. בפרויקט החדש של "תזזית" (צמד האמנים אילי לוי ואורי לווינסון) במרכז לאמנות דיגיטלית בשכונת ג'סי כהן בחולון, ברור לחלוטין מי הסולן ומי המקהלה. הסולנית היא ללא ספק, מכונית הפורד פיאסטה שניצבת במרכז החלל אשר שימשה כחומר גלם פיזי ורעיוני ליצירת עבודות אמנות או "מייזזים" (פסלים אשר יש בהם תנועה) שנוצרו על ידי קהילת תושבי השכונה במסגרת הפרויקט.
״רק מי שיודע מה רצונו, נכשל." ז׳ורז׳ בראק
מכונית זו הוסעה על ידי האמנים למרכזו של חלל התצוגה החדש במרכז לאמנות דיגיטלי ששימש בעבר כאולם הספורט בבית ספר בשכונת ג'סי כהן. הפורד פיאסטה מהווה חומר גלם אשר ממנו התחילה העבודה שנמשכה חודש ושבמהלכה המשתתפות והמשתתפים למדו מהו "מיזז״ כלומר פסל שיש בו תנועה כלשהי. המשתתפים השתמשו בכלי עבודה שונים אשר אפשרו לחתוך, לפתוח, לתלוש, לתלות לצבוע ולייצר "מיזז" אמנותי משלהם. האלמנט הודאי היחידי בתערוכה היה נקודת המוצא שלו והיא המכונית משם הכל היה לא ידוע. מסע קסום שטומן בחובו יצירת יש מאיין.
"בתוכו של כל ילד קיים אמן. הבעיה היא לדעת כיצד להישאר כזה כשהוא גדל." פבלו פיקאסו
בפרויקט זה המטמורפוזה מתקיימת ראשית במהפך שנוצר בחלל אולם הספורט לשעבר שהפך לחלל תצוגה של אמנות המשיך במכונית ישנה שהפכה לשלל עבודות אמנות. המטמורפוזה פועלת גם על תושבי השכונה שהפכו מצופים או קהל פסיבי לאמנים יוצרים בשותפות עם אמני ״תזזית״. כך למעשה ״המייזזים״ הטריים הפיחו חיים מחודשים ויופי קסום במכונית שסיימה את תפקידה והופכה לאובייקט שאינו רלוונטי יותר. חלקים של מנוע, מושבים, שמשות גרמו למעשה למכונית ״למות״ כאובייקט שמיש בעל פונקציונליות והפיכו בה חדשים באמצעות זרועות תמנון ״מייזזיות״.
סוּבְּלִימַצְיָה (מלטינית sublīmis – גבוה; בעברית: עידון) בפסיכולוגיה פירושה הפניית הכוחות המנטליים של האדם מפעילויות שנתפסות כשליליות אל עבר פעילויות חיוביות ומקובלות מבחינה חברתית. פרויקט זה פורט על נימיי הסובלימציה של כולנו דרך המהלך האלים שקיים בבסיס פעולת הפירוק או ההרס של המכונית לטובת ״הניתוח״ האמנותי של המכונית. מהלך זה בודק עד כמה ניתן למתוח את הגבולות הללו בשם האמנות.

שרי גולן סריג